U Vrbovcu otvorena grupna putujuća izložba “Neustrašive žene”

0
224

U Vrbovcu otvorena grupna putujuća izložba “Neustrašive žene” uz naglasak na 150. obljetnicu rođenja Marije Jurić Zagorke

Grupna izložba ilustracija “Neustrašive žene” svečano je otvorena u četvrtak 23. studenog 2023. Maloj galeriji Pučkog otvorenog učilišta Vrbovec. Kustosica izložbe je povjesničarka umjetnosti i muzeologinja Sonja Švec Španjol, a izložba je ostvarena u suradnji s Pučkim otvorenim učilištem Vrbovec.

 

U sklopu svečanog otvorenja kustosica izložbe Sonja Švec Španjol podsjetila je mnogobrojnu publiku kako se položaj žena mijenjao kroz povijest. – Od samih početaka žene su se suočavale sa zabranama, o njima se nije pisalo kao o muškarcima, one su nevidljivo obavljale sve svoje funkcije, kroz povijest su se borile i izborile za svoju slobodu i prava. Žene se i danas bore za ravnopravnost. Zato je važno ukazati na sve neustrašive žene koje su svojim djelovanjem i nasljeđem otvorile vrata budućim generacijama – poručila je kustosica izložbe. Ravnateljica Pučkog otvorenog učilišta Sanja Prijatelj zahvalila je brojnoj publici na dolasku. – Među vama vidim puno mladih budućih neustrašivih žena i muškaraca, pozivam vas da pogledate ove ilustracije, zapamtite one koje vam se najviše sviđaju i pronađete u njima i pričama tih žena inspiraciju za sebe. Zapamtite njihova imena i na internetu potražite njihove biografije, upoznajte se s njihovim radom – naglasila je Prijatelj. Na otvorenju je bila prisutna i voditeljica Male galerije POUV Mirjana Ivanušić, a u glazbenom dijelu programa nastupila je odlična Ana Jaklinović s izvedbama legendarnih glazbenica Ette James i Arethe Franklin.

 

U godini u kojoj obilježavamo 150 godina od rođenja prve profesionalne novinarske i spisateljice Marije Jurić Zagorke na otvorenju izložbe naglasak je bio upravo na ovoj književnici koja je rođena u Negovcu kraj Vrbovca. Marija Jurić Zagorka poznata je kao intelektualka i borkinja za građanska i ženska prava. Pisala je u renomiranim zagrebačkim dnevnicima, bila je izvjestiteljica Hrvatskog sabora te dopisnica iz parlamenta u Budimpešti i Beču. Borila se za nacionalna prava, za politički i socijalno potlačene te za afirmaciju žena. Vodila je i uređivala ženske časopise – prvu hrvatsku reviju namijenjenu ženama „Ženski list“ i „Hrvatica“. U svoje vrijeme bila je često neshvaćena, napadana i omalovažavana, no ipak je donosila vlasnicima novina profit i čitanost, a svojim djelima podigla je čitateljsku svijest. Jedna je od prvih modernih hrvatskih žena, prva profesionalna novinarka i možda i prva srednjoeuropska profesionalna novinarka, a objavljivala je ne samo u Hrvatskoj nego i u Mađarskoj i Češkoj. Napredovala od anonimne reporterke do europski afirmirane političke novinarke koja izvještava o svim važnijim političkim zbivanjima u regiji. Povjesničar Josip Horvat nazvao ju je „prvom političkom novinarkom u Jugoistočnoj Europi“. Kao spisateljica ostavila je golem opus i sve do danas ostala najčitanija i najpopularnija hrvatska književnica. Pisala je pripovijetke, romane i drame na hrvatskom jeziku kada se smatralo da su njemački i mađarski jezik vredniji. Napisala je i prvi hrvatski kriminalistički roman („Kneginja Petrinjske ulice“ 1910.), pisala je i scenarije za filmove. Nazivaju je „ikonom hrvatske popularne književnosti“. Na samom otvorenju kustosica izložbe Sonja Švec Španjol naglasila je kako iako nije bila iz utjecajne i bogate obitelji niti je postigla formalnu naobrazbu, Marija Jurić Zagorka ipak se sama izborila i ušla u „muški“ javni i intelektualni život i ostavila duboki trag iza sebe. Njezina djela književna kritika u novije vrijeme sve ozbiljnije vrednuje. Po njoj je nazvana i godišnja novinarska nagrada, a o njoj je snimljen i dokumentarno-igrani film. U Zagrebu je 2009. godine uređen i Memorijalni stan Marije Jurić Zagorke. Portret Marije Jurić Zagorke napravila je ilustratorica Irena Jukić Pranjić.

 

Izložba će biti otvorena do 7. prosinca 2023. godine.

O IZLOŽBI:

Putujuća grupna izložba “Neustrašive žene” temelji se na knjigama “Priče o neustrašivim hrvatskim ženama” (2019.) autorice Tatjane Barat i “Ikone: neustrašive žene koje su promijenile Hrvatsku” (2020.) autorice Rosie Kugli u izdanju Naklade Iris Illyrica urednice Ivane Glavaš Bakija. Izložba objedinjuje ukupno 100 ilustracija značajnih žena iz hrvatske povijesti i sadašnjosti koje su ilustrirale 23 hrvatske ilustratorice. Riječ je o istovremeno likovnoj i književnoj priči s naglaskom na edukativni karakter cjelokupnog projekta.

 

Na inicijativu vlasnice i glavne urednice izdavačke kuće Iris Illyrica Ivane Glavaš Bakija ilustracije iz knjiga pretočene su u putujuću izložbu ilustracija pod nazivom “Neustrašive žene”. Organizatorica izložbe je kustosica, povjesničarka umjetnosti i muzeologinja Sonja Švec Španjol koja je zajedno s ilustratoricom Željkom Mezić i urednica pratećeg kataloga izložbe. Izložba istovremeno ukazuje na značajne žene iz hrvatske prošlosti i sadašnjosti dok u fokus stavlja i često (posve neopravdano) nedovoljno valoriziran medij ilustracije i to prezentirajući djela 23 poznate hrvatske ilustratorice.

Facebook stranica projekta: https://www.facebook.com/neustrasivezene

Na izložbi posjetitelji mogu razgledati čak 100 ilustracija značajnih žena iz hrvatske prošlosti i sadašnjosti koje su ilustrirale poznate hrvatske ilustratorice: Nina Iris BešlićVanda ČižmekSonja GašperovIvana Guljašević KumanMarsela HajdinjakBranka Holingsworth NaraMirela Ivanković BielenHelena JanečićMarijana JelićIrena Jukić PranjićAna KadoićHelena KlakočarLana KljučarićHana Lukas MidžićŽeljka MezićMargareta PeršićAndrea Petrlik HuseinovićSanja PribićNataša Rašović BodišSanja Rešček RamljakIrena SophiaSanja Šantak i Manuela Vladić Maštruko.

 

Izložba u Maloj galeriji Pučkog otvorenog učilišta Vrbovec ostaje otvorena do 7. prosinca 2023. nakon čega nastavlja svoje putovanje.

Buy Me A Coffee

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here